D-3 All-Ohio boys basketball team released


By Bryan Walters - [email protected]



COLUMBUS, Ohio (AP) — The 2015-16 Associated Press Division III All-Ohio boys basketball team was released on Tuesday night, based on the recommendations of a media panel.

No players from either Meigs or Gallia counties made the team, but there were a handful of area players that notably showed up on the All-Ohio squad.

Portsmouth senior Ky’re Allison and Chesapeake senior Gage Rhoades were both honored with first team selections. Allison — who averaged 21.5 points per game for the Trojans — also shared D-3 Player of the Year honors with Dantez Walton of Lima Central Catholic.

Lynchburg-Clay senior Devin Pierson represented the Southeast District as a second team selection, while Lucasville Valley senior Bryan Rolfe was a third team choice.

Jonathan Thomas of Adena, Corey Wyman of Westfall, Pierce Mowery of Zane Trace, Dylan Swingle of Paint Valley, Mason Chapman of Alexander, and Kollin Van Horn of Fairland were also special mention selections from within the Southeast District.

Below is a complete list of the 2015-16 Associated Press Division III All-Ohio boys basketball team.

First Team

Jay Joseph, Worthington Christian, 6-foot-4, junior, 15.9 points per game; Sam Gebhardt, Sugarcreek Garaway, 5-10, sr., 12.9; Derek Koch, West Salem Northwestern, 6-8, jr., 21.7; Tyrone Gibson, Beachwood, 6-3, sr.,17.8; Dantez Walton, Lima Central Catholic, 6-5, sr., 17.7; Ky’re Allison, Portsmouth, 6-1, sr., 21.5; Drew Ogletree, Dayton Northridge, 6-6, sr., 14.5; Tre Cobbs, Lima Central Catholic, 6-0, sr., 20.2; Sherman Dean III, Cleveland Villa Angela-St. Joseph, 6-2, sr., 15.5; Gage Rhoades, Chesapeake, 5-11, sr., 20.6.

Players of the year: Dantez Walton, Lima Central Catholic; Ky’re Allison, Portsmouth

Coaches of the year: Andy Cauley, Centerburg; Kevin Lower, Massillon Tuslaw

Second Team

Trenton Tipton, Belmont Union Local, 6-5, sr., 17.0; Jacob Paul, Louisville St. Thomas Aquinas, 5-10, sr., 17.0; Maishe Dailey, Beachwood, 6-6, sr., 13.2; Ethan Linder, Haviland Wayne Trace, 6-3, jr., 23.6; Devin Pierson, Lynchburg-Clay, 6-1, sr., 19.6; Rashaad Ali-Shakir, Cincinnati Purcell Marian, 6-1, sr., 15.4; Isaiah Williams, Dayton Stivers School for the Arts, 6-7, sr., 17.0; Lukas Isaly, Hannibal River, 5-10, so., 22.0; John Carroll, Massillon Tuslaw, 6-11, sr., 13.6; Trey Smith, Delphos Jefferson, 6-5, sr., 24.4.

Third Team

Micah Miller, Grandview Heights, 6-2, sr., 12.0; Turner Horn, Berlin Hiland, 6-2, jr., 14.2; Jaden Walton, Newton Falls, 6-2, sr., 27.1; Bailey Breitenstine, Doylestown Chippewa, 5-9, sr., 19.8; Yavari Hall, Warrensville Heights, 6-3, sr., 17.0; Bryce McComb, Swanton, 6-1, sr., 16.2; Bryan Rolfe, Lucasville Valley, 6-3, sr., 23.4; Damien Mackesy, Casstown Miami East, 6-5, sr., 21.2; Justin Ahrens, Versailles, 6-5, so., 22.7; Dustin Redish, Cadiz Harrison Central, 6-2, sr., 17.3.

Special Mention

Ryan Alexander, Columbus Academy; Kirk Manns, Fredericktown; Nico Sansotta, Marion Pleasant; Chase Yoho, Bellaire; Carter Kiefer, Beverly Fort Frye; Conner Roahrig, Coshocton; Graham Mincher, New Middletown Springfield; Nate Weinman, Creston Norwayne; Dalton Fall, Garrettsville Garfield; Preston Stitt, North Lima South Range; Jake Kuchta, Elyria Catholic; David Delahunty, Columbia Station Columbia; Caleb Hughley, Oberlin; Keegan Hall, Milan Edison; Jonathan Thomas, Frankfort Adena; Corey Wyman, Williamsport Westfall; Pierce Mowery, Chillicothe Zane Trace; Dylan Swingle, Bainbridge Paint Valley; Mason Chapman, Albany Alexander; Kollin Van Horn, Proctorville Fairland; Brandon Rowe, Minford; Elijah Fulton, St. Bernard Roger Bacon.

Honorable Mention

Blake Bramer, Centerburg; Tyler Brehm, Baltimore Liberty Union; Jake Bush, Grandview Heights; Zack Hosack, Mount Gilead; Grant Smith, Elgin;

Keith Leindecker, West Lafayette Ridgewood; Ty Hamsher, Sugarcreek Garaway; John Michael Schuetz, Bellaire; Emilio Appollini, Martins Ferry; Chad Neisel, Magnolia Sandy Valley; Andrew Mason, Coshocton; Brandon Mitchell, Cadiz Harrison Central; Chris Kline, Berlin Hiland;

Lucas Nasonti, Warren Champion; Luke Smith, Orrville; Mark Meyer, Massillon Tuslaw; Nate Emens, Garrettsville Garfield; Shawn Swindall, Loudonville; Brevin Riebe, Waynedale; Isaiah Viator, Smithville; Mark Mokros, Canton Central Catholic; Zane Rummell, Mineral Ridge;

Desmond Crosby, Beachwood; Brandon Peters, Warrensville Heights; Jerry Higgins, Cleveland Villa Angela-St. Joseph; Darin Guice, Elyria Catholic; Jarett Smetana, Burton Berkshire; Jackson Clark, Gates Mills Gilmour Academy; Donald Johnson, Oberlin;

Nathan Craft, Findlay Liberty-Benton; Jaret Griffith, Collins Western Reserve; Dakota Prichard, Spencerville; Alex Arellano, Paulding; Logan Bailey, Defiance Tinora; Hunter Sieben, Toledo Ottawa Hills; Andy Brunet, Coldwater;

Seth Richardson, Albany Alexander; Phillip Kratzenberg, Ironton; Brad Meadows, Chesapeake; Luke Thomas, Proctorville Fairland; Kyle Davis, Wheelersburg; Blake Howard, Lucasville Valley; Trey Kelley, Minford; Trey Meade, Seaman North Adams; Kendal Reynolds, Portsmouth; Tayshaun Fox, South Point; Charles Bellamy, Sardinia Eastern Brown;

Daulton Butler, Carlisle; Averon Ely Jr., Dayton Northridge; Caleb South, Tipp City Bethel; Jordan Gaines, Cincinnati Purcell Marian; Darius Dazley, Cincinnati Finneytown.

Bryan Walters can be reached at 740-446-2342, ext. 2101.

By Bryan Walters

[email protected]

comments powered by Disqus