Roque lands on Class A all-state softball team


Wahama unior Rachel Roque awaits a pitch during an April 11th doubleheader at River Valley.

PARKERSBURG, W.Va. — The West Virginia Sports Writers Association recently released its 2015 Class A All-State softball teams. The lone Mason County representative was Wahama junior outfielder Rachel Roque.

Roque helped the Lady Falcons to a 12-18 record this season, which ended in the regional semifinal with a loss to eventual state champion Buffalo.

Lady Bison senior pitcher Ali Burdette was named first-team captain, Wirt County freshman catcher Skylar Bogan was named second-team captain.

2015 Class A All-State softball

First team

P — Ali Burdette, Buffalo, Sr. (Captain)

P — Linda Hall, Cameron, Sr.

P — Riley Bennington, Wheeling Central, Fr.

P — Kati Gasvoda, Madonna, Fr.

IF — Sydney Bennington, Wheeling Central, Sr.

IF — Emrie Gray, Williamstown, Sr.

IF — Tori Stout, South Harrison, So.

IF — Olivia Dunn, Buffalo, Sr.

IF — Tess Fallova, Bishop Donahue, Sr.

OF — Courtney Allen, Buffalo, Sr.

OF — Stone Cheuvront, Wirt County, Sr.

OF — Rachel Roque, Wahama, Jr.

UTIL — Kora Younts, Richwood, So.

UTIL — Abbey Ammons, Clay-Battelle, Fr.

UTIL — Kaitlyn Sisler, Fayetteville, Sr.

UTIL — Ashley Mordan, Notre Dame, So.

C — Chase Christy, Buffalo, Jr.

C — Allie Cook, Wheeling Central, Jr.

Second team

P — Sydney Lipscomb, South Harrison, So.

P — Cierra King, Williamstown, Sr.

P — Taylor Townsend, Pendleton County, Fr.

P — Brooke Riggleman, Moorefield, Sr.

IF — Meredith Lauderdale, Greenbrier West, So.

IF — Abbey Durig, Magnolia, Sr.

IF — Jordan Lewis, Sherman, Sr.

IF — Dakota Reed, Doddridge County, Sr.

IF — Brooke Persinger, Buffalo, Fr.

OF — Demi Smallwood, Richwood, Sr.

OF — Caitlyn Berardi, Cameron, Sr.

OF — Ashton Chancellor, Williamstown, Sr.

UTIL — Chelsea Gale, Huntington St. Joe, Jr.

UTIL — Taylor Cosper, Paden City, Jr.

UTIL — Bailey Wood, Cameron, Sr.

UTIL — Olivia Ooten, Tug Valley, Sr.

C — Skylar Bogan, Wirt County, Fr. (Captain)

C — Sydney Keffer, Man, So.

Special Honorable Mention

Talia Corbett, Charleston Catholic; Sommer South, Bishop Donahue; Mady Hardbarger, Wirt County; Aubrey Neff, Paden City; Ashton Chancellor, Williamstown; Hayley Wanstreet, Gilmer County; Mikala Keplinger, Doddridge County; Jersey Thompson, Valley-Fayette; Lora McDonald, South Harrison; Katie Shaffer, Notre Dame; Megan Chambers, Richwood; Savannah Mullins, Meadow Bridge; Madison Syner, Midland Trail; Kailey Cooper, Valley-Fayette.

Honorable Mention

Paige England, Buffalo; Elise Peden, Charleston Catholic; Kendra Becker, St. Marys; Courtney Dotson, Williamstown; Kayla Randolph, Wirt County; Jordan Fox, St. Marys; Maddie Pride, Clay-Battelle; Hanna Burnside, South Harrison; Cheyenne Currey, Doddridge County; Marion Emerson, Notre Dame; Molly Wheeler, South Harrison; Alexa Roles, Fayetteville; Shaedyn Housh, Greater Beckley Christian; Brittany Bevins, Greenbrier West; Morgan Amick, Richwood; Shaely Redden, Meadow Bridge; Makenna Nickell, Midland Trail; Kiki Peterson, Greater Beckley Christian; Taylor Thompson, Madonna.

comments powered by Disqus