Quantcast


Last updated: March 26. 2014 2:47PM - 1778 Views
Staff Report



Story Tools:

Font Size:

Social Media:

CHARLESTON, W.Va. — Wahama senior Hunter Bradley was named honorable mention on the 2014 All-West Virginia Class A basketball team. Bradley is the lone Mason County selection on either the boys or girls Class A team.


Charleston Catholic senior Nick George was named first team captain on the boys side, while Clay-Battelle senior Zach Chisler was the second team captain and Notre Dame freshman Jarrod West was named the third team captain.


First team girls captain was Notre Dame commit Mychal Johnson of St. Joseph Central, while Ashley Hall, a St. Marys sophomore, was second team captain. Meadow Bridge senior Caitlin White was named the third team captain.


West Virginia Class A All-State Boys Basketball


First team


Cal Cistaro, Notre Dame, sr.


Nick George, Charleston Catholic, sr. (captain)


Garret McCarty, Charleston Catholic, sr.


David Park, Wheeling Central, sr.


Preston Boswell, Magnolia, So.


Elisha Kidd, Greater Beckley, Jr.


Chase Harler, Wheeling Central, So.


Zac Warden, Valley Fayette, So.


Second team


Javonne Staunton-Bailey, Greater Beckley, Sr.


Zach Chisler, Clay-Battelle, sr. (captain)


Austin Cunningham, Gilmer County, Sr.


Keith Clemons, Huntington St. Joe, Fr.


Chaice Truex, Bishop Donahue, Jr.


Ian Nichols, Tucker County, Sr.


Logan Pomeroy, Meadow Bridge, Sr.


Jake Ullman, Parkersburg Catholic, Sr


Third team


Jarrod West, Notre Dame, Fr. (captain)


Kennedy Cain, Paden City, Jr.


Henry Barron-Houchins, Valley Fayette, So.


Laythen Good, Buffalo, Sr.


Tristan Haught, Clay-Battelle Sr.


Ross Comis, Madonna, Sr.


Rickie Carter, Midland Trail, Sr.


Logan Routt, Cameron, Jr.


Honorable mention


Evan Arrington, Pendleton County; Thomas Baisden, Tug Valley; John Bard, Richwood; Calvin Blankenship, Tug Valley; Hunter Bradley, Wahama; Kalob Bell, Wirt County; Druw Bowen, Valley Fayette; Cannon Brummage, Clay-Battelle; Spencer Campbell, Magnolia; Aaron Cole, Moorefield; Ryan Clutter, Cameron; Raeshawn Breckenridge, Valley Fayette; Brian Conaty, St. Joseph; Matt Dlugos, Trinity; Brandon Elswick, Van; Cody Elza, Harman; Tyler Ewusiak, Madonna; Will Fenton, Fayetteville; Isaiah Francis, Greater Beckley Christian; Justin Goff, Notre Dame; Zack Heasley, Paden City; Ashton Hinzman, Doddridge County; Patrick Herlihy, Charleston Catholic; Jared Jennings, Greenbrier West; Bryce Jones, Bishop Donahue; John Thomas Keffer, Man; Triston Kocher, Valley Wetzel; Drew Lett, Doddridge County; Alonzo Manns, Wheeling Central; Payne Meadows, St. Joseph; Michael Miller, East Hardy; Jessy Moore, St. Marys; Cody Muncy, Sherman; Travis Murphy, Union; Josh Newlon, Paw Paw; Joe Padden, Parkersburg Catholic; Chris Petrucci, Notre Dame; Austin Ratliff, Gilmer County; Dylan Reynolds, Tyler Consolidated; Isaiah Robinson, Buffalo; Danny Slider, Calhoun County; Tyler Smith, Moorefield; Taylor Straughn, Bishop Donahue; Payton Sturm, Parkersburg Catholic; Ben Sycafoose, Tygarts Valley; Landon Travis, Williamstown; Derrick Villarcio, Tygarts Valley; Ben Weber, Richwood; River Weese, Paw Paw; Zak Wentz, South Harrison; Zack Willhoite, Magnolia; Gage Wix, Williamstown; Austin Zirk, Tucker County


West Virginia Class A All-State Girls Basketball


First team


Mychal Johnson, St. Joseph, sr. (capt.)


Griffin Dempsey, St. Joseph, sr.


Kendra Walker, St. Marys, sr.


Rachel Lee, St. Joseph, sr.


Chelsey Parkins, Buffalo, sr.


Julie Bishop, Gilmer County, sr.


Vida Imani, Charleston Catholic, fresh.


Tristin Day, Pocahontas County, soph.


Second team


Ashley Hall, St. Marys, soph. (capt.)


Mychelle Johnson, St Joseph, soph.


Stephanie Betler, Tucker County, sr.


Jackie Halapy, Trinity, sr.


Regan Blaha, Wheeling Central, jr.


Lindsay Baker, Wheeling Central, soph.


Sophia Kinnard, Tyler Consolidated, sr.


Mallory Chapman, Magnolia, sr.


Third team


Caitlin White, Meadow Bridge, sr. (capt.)


Madie Pritt, Fayetteville, jr.


Alex Schaffer, Parkersburg Catholic, jr.


Anna Whelan, Charleston Catholic, sr.


Monica Bragg, Madonna, soph.


Ashley Morris, Williamstown, fresh.


Asia Petitte, St. Jospeh, sr.


Francesca Steele, Notre Dame, soph.


Honorable mention


Sydney Reed, Tyler Consolidated; Myah Charkawi, Paden City; Melissa Cieslewski, Williamstown; Liz Adams, Wirt County; Katlyn Casino, Clay-Battelle; Hayley Jones, Clay-Battelle; Belle Harold, Paw Paw; Sierra Riffle, Doddridge County; Rachel Rogers, Notre Dame; Tyesha Taylor, Huntington St. Joseph; Madison Syner, Midland Trail; Bobbie McNabb, Pocahontas County; Kristen Harris, Greenbrier West; Kendall Malay, Fayetteville; Avina Sedlock, Fayetteville; Heather Nicewander, Montcalm; Meagan Triplett, Trinity; Megan Myers, Trinity; Ally Redden, Meadow Bridge; Hannah Brown, Richwood; Rebekah Graham, Greater Beckley Christian; Paige Pritt, Tygarts Valley; Adreana Vance, Tug Valley; Hannah Armstrong, Tug Valley; Marilyn Cassell, East Hardy; Hillary Ord, Pendleton County; Kelsi Chapman, Magnolia; Mackenzie Michaels, Wheeling Central; Lindsay Jones, Hundred


Comments
comments powered by Disqus



Featured Businesses


Poll



Info Minute



Gas Prices

Gallipolis Gas Prices provided by GasBuddy.com